Jak doma cvičit v době karantény? – 3. část

Tato minisérie se věnuje tomu, jak mít dostatek pohybu i v této nelehké době. Dnes pro vás máme opět několik tipů, díky kterým můžete svůj domácí workout trochu opepřit a také na co byste si měli dát pozor.

Cvičení podle videí

Asi nejjednodušší cestou, jak najít inspiraci na další cvičení, jsou internetové stránky, které nabízejí nepřeberné množství videí s různými tréninkovými plány. Některé jsou placené a poskytují přehlednější a komplexnější obsah, ale spousta videí s cvičením existuje zdarma na portálu Youtube.

 

Ať už si na cvičení najdete jakékoliv video, před cvičením ho zběžně prohlédněte, zda obsah odpovídá tomu, co hledáte, abyste v průběhu cvičení nezjistili, že je příliš snadné či obtížné, nebo dokonce vyžaduje pomůcky, které doma nemáte.

 

Abyste si ušetřili spoustu času s každodenním hledáním vhodných videí, zkuste si najít lektora, který nabízí několikadenní tréninkový plán nebo sérii videí zaměřených na různé části těla. Kromě ušetřeného času budete mít navíc větší motivaci tréninkový plán pravidelně dodržovat.

 

Videa na internetu nejsou ale jediným zdrojem inspirace, v současné době existuje i mnoho mobilních aplikací, které zdarma nebo za peníze poskytují nejrůznější cvičební lekce. Jednotlivé lekce většinou rozdělují do kategorií podle typu cvičení a obtížnosti, a zároveň vám třeba spočítají i spálené kalorie.

 

Zásady zdravého stravování při cvičení

Pokud se snažíte něco dělat pro své zdraví tím, že se hýbete, neměli byste opomenout ani základní pravidla zdravého stravování. Jedním z nich je čas jezení před a po cvičení. Před cvičením platí pravidlo, že byste neměli jíst větší jídlo alespoň dvě hodiny před tím, než začnete cvičit. V případě těžších jídel počkejte ideálně 3 hodiny, aby se vám neudělalo špatně, jelikož dokud máte plný žaludek, je potřeba, aby do něj proudilo dostatečné množství krve.

 

Ve chvíli, kdy jídlo strávíte, můžete krev nasměrovat do svalů. Malou svačinu si můžete dopřát klidně hodinu před pohybem a kousek ovoce vám neuškodí ani pár minut před cvičením, jelikož vám naopak dodá potřebnou energii ve formě rychlých cukrů, které se dostávají do krve přímo ze žaludku, aniž by prošly trávicí soustavou.

 

POZOR NA DIETY

Chcete-li dodržovat zdravý životní styl, měli byste věnovat pozornost i vyváženému stravování, které je bohaté na bílkoviny (vejce, maso, ořechy, sýry, apod.), zdravé tuky (oříšky, vejce, rybí tuky, olivový olej, apod.) či minerály a vitamíny. Vynechat byste neměli ani sacharidy (brambory, těstoviny, rýže, čočka, kuskus, apod.), neboť jsou důležitým zdrojem energie lidského organismu, zejména pokud sportujete.

 

Pokud se snažíte hubnout nebo udržovat v kondici a vaše tělo nepřijme dostatečné množství energie, dostanete se do kalorického deficitu, při kterém dochází ke zpomalení metabolismu a tělo, místo aby spalovalo přebytečné tuky, si je ukládá jako zásobu energie. Někteří lidé v kalorickém deficitu mohou sice rychle zhubnout, ale následně mají problém váhu udržet, neboť organismus nefunguje správně.

 

Při hubnutí platí pravidlo, že kalorický výdej by měl být vyšší než kalorický příjem, ovšem příjem kalorií nesmí být nižší než váš bazální metabolismus, ten se odvíjí od vaší výšky a váhy. V rámci zdravého stravování byste se tedy měli především vyhýbat vysoce kalorickým jídlům, zejména těm, které obsahují nezdravé neboli nenasycené tuky, jako jsou uzeniny, smažená jídla, máslo nebo sádlo.

 

Za Athletic24 Lenka

Libil se Vám článek? Lajkněte ho nebo sdílejte!
Zadejte svůj e-mail a už Vám nikdy neunikne nový článek.
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://blog.athletic24.cz/jak-doma-cvicit-v-dobe-karanteny-3-cast/
Pinterest
Pinterest