Slackline – stále populárnější zábava do města i na zahradu

Pokud bydlíte ve městě jako já, určitě už se vám stalo, že jste potkali skupinku lidí, kteří měli mezi dvěma stromy natažený jakýsi popruh, na kterém balancovali několik centimetrů až metrů nad zemí. No, a protože jsem zvědavá jako opice, začala jsem hned zjišťovat, co že to vlastně dělají a proč je potkávám na různých místech.

Této, čím dál víc populárnější, aktivitě se říká slackline. A ač v USA vznikla již někdy v 70. letech 20. století, do našich luhů a hájů se dostala až v roce 2007.

Co to přesně slackline je?

Jedná se o balancování a chození (ti šikovnější a zkušenější přidávají další prvky jako skákání a gymnastické prvky) po popruhu, který je připevněn mezi dvěma body.

Nejedná se pouze o sportovní aktivitu, ale dá se zařadit také do skupiny cvičebního programu. Při chůzi na slackline aktivujeme hlavně hluboké stabilizační svaly, jejichž oslabení působí řadu chronických onemocnění spojených s dnešním sedavým způsobem života.

Díky aktivnímu a neustálému vyrovnávání těla (abyste nespadli jako zralá hruška) zdokonalujeme svou koncentraci a rovnováhu – hlavně neztrácejte naději. Nepůjde to najednou. Krůček po krůčku, centimetr po centimetru, ale nakonec se na ten druhý konec dostanete.

Kam a jak můžu slackline připevnit?

Slackline je flexibilní. Pokud máte zahradu, stačí vám dva stromy, mezi které jej zavěsíte. Pokud ne, nevadí. Vezmete jej do parku, tělocvičny. A pokud si jej vy, nebo vaše děti zamilujete tak, že bez něj neodjedete na dovolenou, nezoufejte – slackline klidně upevníte i na pláži. Stačí vám k tomu dva pevně stojící body J.

Druhy slackline

Jako skoro všechno dneska, i slackline můžeme rozdělit do několika kategorií:

  • Lowline – popruh nejčastěji do 15m. Vhodné pro děti na zahradu, nebo pro úplné začátečníky. To ale neznamená, že by se na lowline nedaly dělat zajímavé kousky- můžete zkusit na lajně sednou, kleknout, nebo dokonce lehnout. Pokud stojíte o něco dynamičtějšího, co třeba salto, nebo jenom přeskok z jedné nohy na tu druhou?
  • Longline – jak název napovídá, jedná se o popruh natažený přes 30 m. Tento druh je vhodný pro lidi, kteří už mají nějaký ten trénink za sebou.
  • Waterline – Jedná se o popruhy, které jsou natažené nad volní hladinou. Zní to zajímavě, ale při delších vzdálenostech může vodní hladina dosti potrápit, protože vodní odlesky a mírné šplouchání narušují koncentraci, která je při tomto sportu nezbytná.
  • Highline – jedná se o „adrenalinovou“ disciplínu, kdy je popruh umístěn mezi skalními vrcholy, koruny stromů a podobně. Jedná se o královskou disciplínu, která již není sportem jako takovým, spíše životní filozofií. Není jednoduché do této fáze se propracovat. Pro tento případ se požívá záložní jištění – lano pod popruhem.

Zaujal vás slackline jako venkovní aktivita po náročném dni v práci, nebo jako zajímavá aktivita pro vaše děti v letním období? Nebo už ho dávno máte? Dejte mi vědět do komentářů, jaké máte zkušenosti nebo jaký je váš nejoblíbenější cvik, budu se těšit.

 

Za Athletic24 Terka

Libil se Vám článek? Lajkněte ho nebo sdílejte!
Zadejte svůj e-mail a už Vám nikdy neunikne nový článek.
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://blog.athletic24.cz/slackline-stale-popularnejsi-zabava-do-mesta-i-na-zahradu/
Pinterest
Pinterest